Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Pot rula permanent soft trial pentru firma prin ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Pot rula permanent soft trial pentru firma prin reinstalare?

Multumesc anticipat!
Licenta softului interzice de obicei acest lucru. Atat ca n-am auzit ca termenii unei licente de software (EULA) sa fi fost recunoscuti drept juridic obligatorii de vreun tribunal din Romania, iar legea interzice doar folosirea de programe piratate, nu interzice folosirea de shareware in perioada de proba. Atata vreme cat nu spargeti softul sau alterati mecanismele sale de protejare, nu comiteti o infractiune, iar sistemul de operare il puteti sterge si iar reinstala de cate ori vreti, in privinta asta nu exista nicio prevedere legala care sa va interzica reinstalarea sistemului de operare.
tgeorgescu, utilizator